Inne

Czym różni się spedycja od transportu?

Bardzo duża liczba czynności, którą każdego dnia muszą zajmować się osoby pracujące w branży TSL powoduje, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci używają zamiennie pojęć transport i spedycja. Jest to oczywiście błąd. Czym zatem dokładnie różnią się wspomniane terminy?

Spedycja

Spedycja międzynarodowa i spedycja krajowa polegają na kompleksowej organizacji przewozu danego ładunku z punktu A do punktu B. Specjalista wspomnianej branży jest powszechnie nazywany spedytorem. Godny uwagi jest fakt, że może to być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.

Do jego najbardziej istotnych zadań należy zaliczyć: wybranie oraz zorganizowanie środku transportu, przyjmowanie zleceń czy dbanie o terminowe i bezpieczne nadanie.

Transport towarów

Z kolei transport w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegał na przewozie określonych ładunków z punktu A do B. Należy mieć świadomość, że może on odbywać się takimi środkami, jak: samochody ciężarowe, samoloty, pociągi czy okręty. Transport trzeba zatem podzielić na lądowy, powietrzny i wodny.

Warto również wiedzieć, że w przypadku przewozu, który będzie odbywał się większą ilością środków transportu stosowany jest ważny termin transportu mieszanego, czyli intermodalnego, kombinowanego czy bimodalnego.